Forum fanów starej muzyki
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version  
Author: Subject: Kto ma prawo do zachowku i w jakiej wysokości?
zdzislawa
Junior Member
**

Registered: 30-8-2013
Member Is Offline

[*] posted on 8-10-2017 at 11:55 PM
Kto ma prawo do zachowku i w jakiej wysokości?

Mój ojciec zmarł, niestety w swojej złośliwości za to że wyjechałam wraz z dziećmi za granicę sporządził testament w którym wszystko to co miał, cały majątek razem z domem i z ziemią zapisał swojej sąsiadce, która rzekomo się nim zajmowała, kiedy chorował. Mi nie zostawił nic, moim dzieciom zapisał jakieś tam drobniaki. Koleżanka podpowiedziała mi że można się starać o zachować, ale nie wiem czy mi się należy skoro się nie zajmowałam ojcem i nie wiem też ile mi się nalezy.
View user's profile View All Posts By User
kopruch
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 12:57 AM

Z zachowkami jest tak, że należą się one najbliższym zmarłego, czyli moim zdaniem się kwalifikujesz jako córka. Ale przyznam szczerze że na twoim miejscu to bym chyba poszła do adwokata, bo dom, ziemia - gra warta świeczki.
EwaB
Junior Member
**

Registered: 27-5-2015
Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 01:31 AM

Znalazłam w internecie taki artykuł o zachowku https://www.adwokat-radel.pl/kto-ma-prawo-do-zachowku, autor pisze w nim, ze zachowek przysługuje najbliższej rodzinie która byłaby powołana do dziedziczenia z ustawy, czyli jako córka sie moim zdaniem kawlifikujesz, bo kto ma prawo do zachowku - jak nie rodzone dzieci? Jeśli natomiast chodzi o wysokość zachowku to jest to albo 1/2 albo 1/3 udziału spadkowego, przy czym do ustalenia wysokości spadku doliczane są darowizny dokonane na rzecz spadkobierców, a jak się zwiększa wartość spadku, zwiększa się też wysokość zachowku.
prezenterka
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 02:30 AM

Szczerze to z tym zachowkiem sprawa jest bardziej skomplikowana niż by się wydawło. Jesli chodzi o ustalenie wysokości zachowku, oczywiście zgodzę się z autorem artykułu zamieszczonego na adwokat-radel.pl, bo wszelkie darowizny dokonane na rzecz spadkobierców rzeczywiście zwiększają masę spadkową, jak tez tak jak autor podkreslił pod uwagę są brane darowizny dokonane przez spadkodawcę na rzecz osób uprawnionych do zachowku i wówczas zachowek zostaje odpowiednio pomniejszony. Ogólnie co do zasady przy ustaleniu wysokości zachowku ważne jest określenie zgodnie z art. 993-995 kc substratu zachowku, do którego obliczenia wymagane jest ustalenie czystej wartości spadku. Z uwagi na trudności w jego ustaleniu dobrze jest skorzystać z pomocy prawnej. Po ustaleniu czystej wartości spadku, mozna ustalić substrat zachowku, który pomnożony przez udział, daje ostateczną wysokość zachowku, wypłacaną w formie pieniężnej.
tirowiec
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 04:33 AM

Sam szukam informacji o tym jak naliczyć i wyegzekfowac zachowek, ale to co tutaj czytam to mnie przeraża, to jest aż takie trudne, bo generalne ja myślałem że na spadek składa się to zapisane w testamencie i basta.
prezenterka
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 06:27 AM

Niestety naliczenie zachowku jest trudnym i złożonym procesem. Trudności czasem sprawia ustalenie czystej wartości spadku, czyli w skrócie różnica między aktywami spadkowymi a długami spadku z pominięciem zapisów i poleceń. Same ustalenie długów może już wprowadzać w zakłopotanie. Później do tej czystej wartości spadku dolicza się wszystkie darowizny dokonane na rzecz spadkobierców testamentowych, osób uprawnionych do zachowku i innych ludzi, chyba że w przypadku tych ostatnich nastąpiły po upływie 10 lat, a w przypadku wszystkich były to darowizny zwyczajowo przyjęte. No i jeszcze zostaje kwestia ustalenia na jaki dzień ustala się wartość wszystkich aktywów także ustalenie zachowku jest kłopotliwe.
tirowiec
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 9-10-2017 at 09:24 AM

Się nie spodziewałem nawet że to takie skomplikowane. ale dziękuję za wyjaśnienie. Nie wiem czy jest sens w takiej sytuacji się o cokolwiek upominać.

Go To Top

[Queries: 16] [PHP: 66.5% - SQL: 33.5%]